Informace o zahraničním studiu botaniky a pobytech na univerzitách v zahraničí pro doktorandy, popř. diplomanty botanicky zaměřené
Cílem studia doktorského studijního programu (dále jen DSP) "Botanika" je výchova absolventů přírodovědně, biologicky a zemědělsky orientovaných fakult vysokých škol k samostatné vědecké tvůrčí práci ve vědních oborech interdisciplinárně pokrývajících v širším slova smyslu rostlinné vědy, tzv. "Plant Sciences". Koncepce tohoto studia na PřF UP v Olomouci se postupně vyvíjela z klasického pojetí botaniky, tedy zejména obecné botaniky, floristiky, systematiky rostlin a nauky o společenstvech rostlin (fytocenologie). Tato skutečnost byla dána původními možnostmi personálního a experimentálního zázemí PřF UP a garantující katedry botaniky. Vzhledem k tomu, že po roce 1994 nastaly zásadní kvalitativní a kvantitativní pozitivní změny v možnostech dalšího rozvoje botaniky na PřF UP, postupně byl i doktorský studijní program přizpůsobován těmto podmínkám. V současném pojetí DSP je botanika chápána sensu lato jako nauka o rostlinách (Plant Sciences), tzn. studium, resp. výzkum rostlin na všech úrovních biologické hierarchie. Na tomto myšlenkovém základě začalo být od roku 1995 rozvíjeno doktorandské studium botaniky na PřF UP (se souhlasem oborové rady a vedení fakulty) se snahou o maximální propojení a integraci dílčích botanických disciplín, a to jak z hlediska orientace, tak i metodického. Hlavní snahou této koncepce bylo vymanit botaniku sensu stricto z určitého "izolacionismu" dílčích botanických disciplín.
Současné studium je v širším pojetí zaměřeno na několik základních tematických oblastí, resp. disciplín. Tato orientace je dána zejména personálním obsazením a experimentálním zázemím garantujícího pracoviště a spolupracujících institucí. Jedná se zejména o následující disciplíny: morfologie a anatomie rostlin, systematická botanika a fytogeografie, fytocenologie a ekologie rostlin, konzervační biologie rostlin, algologie, fytopatologie a mykologie, fyziologie a biochemie rostlin, tkáňové kultury rostlin a rostlinné biotechnologie, cytologie a cytotaxonomie rostlin, proteomika a genomika rostlin. Cílem takto zaměřeného studia je snaha o hlubší pochopení funkce rostlin na různých úrovních biologické organizace a integrace těchto poznatků. Z hlediska metodického se jedná o aplikaci klasických přístupů, ale i nejmodernějších metod v oblasti anatomie, cytologie, fyziologie a biochemie rostlin, včetně metod využívaných v rostlinných biotechnologiích, při studiu struktury a funkce rostlinného genomu. Předmětem studia i metodickými přístupy zasahuje takto koncipovaný DSP do většiny vědních oblastí obecné biologie rostlin a částečně i biomedicíny, ale má výrazný vliv i na aplikační sféru v ekologii a ochraně přírody, zemědělství a lesnictví, rostlinolékařství, uchovávání genových zdrojů, biotechnologiích, částečně i v lékařství a farmacii.
Takto koncipovaný program lze realizovat především díky velmi dobrému materiálnímu, technickému a experimentálnímu zázemí biologických oborů PřF UP a jejich lokalizaci v areálu v Olomouci-Holici. Nedílnou součástí této koncepce je spolupráce a využívání zařízení a zkušeností i dalších vědeckých institucí jako je např. Botanický ústav AV ČR, Biofyzikální ústav AV ČR, Ústav experimentální botaniky AV ČR, Výzkumný ústav rostlinné výroby a řady dalších. Mnozí specialisté těchto ústavů působí jako školitelé, konzultanti nebo členové oborové rady DSP na PřF UP.
Doktorský studijní program botaniky na PřF UP v Olomouci vychází ze zákona č. 111/1998 Sb. o vysokých školách, dále pak: a) Organizačního, studijního a zkušebního řádu doktorského studijního programu PřF UP v Olomouci a b) Směrnice děkana PřF UP v Olomouci k organizaci studia v doktorských studijních programech.
Podmínky pro přijetí ke studiu DSP botaniky vycházejí z výše uvedených zákonných norem a směrnic. Následující požadavky jsou považovány jako základní a nezbytné pro přijetí.
Přijímací pohovor, který má prokázat odborné znalosti a předpoklady pro samostatnou vědeckou práci v oboru a znalost jednoho světového jazyka.
Průběh DSP se řídíe individuálním studijním a vědeckým programem, který po dohodě se studentem sestavuje školitel.
Disertační práce se předkládá předsedovi oborové rady. Před konáním vlastní obhajoby děkanát fakulty rozešle na příbuzná VŠ a vědecká pracoviště autoreferát disertace.
Základní povinností studenta DSP je osvojit si metody vědecké práce v takovém rozsahu, aby byl po ukončení studia schopen samostatné vědecké práce, prezentace výsledků na odborných seminářích a konferencích, publikaci výsledků v recenzovaných vědeckých časopisech.
Přijímací řízení jak na tříletý prezenční i pětiletý kombinovaný studijní program v jednotlivých oborech vypisuje vždy Děkanát Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.
Přihlášky jsou k dispozici na studijním oddělení Děkanátu Přírodovědecké fakulty UP na Tř. Svobody 26. Datum odevzdání je nejpozději do 31.5.2002 na níže uvedenou adresu.
Phenotypical variation of wild Lactuca species (L. serriola, L. saligna, L. aculeata) will be studied on the level of the phenotypical expression of morphological traits of plants, and of their phenological characteristics. Observations and assessments will be performed either in areas of the natural distribution of L. serriola, L. saligna and L. aculeata in Europe and Near East, either during the cultivation of plants in the greenhouse. The main aim of this study will be to describe and explain the phenotypical variation of L. serriola, L. saligna and L. aculeata within and between populations in relation to the eco-geographical characteristics of original locations of plant samples.
The aim of the Ph.D. study will be determined and analyzed epigenetic changes, changes in nuclear organization, stresses and transcriptional activity of selected genes. A stay will be organized in INRA Dijon at biotechnological department of Dr. S. Ochatt.
Vypsané téma počítá se studiem rozsivek ve smyslu komplexního přístupu, tedy ne jen počítání mrtvých frustul, ale izolace klonů z přírody, kultivace, cytologie, studium rozmnožování a využití molekulárních metod pro řešení problematiky druhových komplexů penátních rozsivek. Zahrnuje jak práci v terénu, tak laboratoři taxonomické i molekulární. Znalosti a zkušenosti z klasické diatomologie získané při zpracovávání diplomové práce (identifikace frustul) vítány. Téma je pouze prezenční, nelze ho řešit v rámci kombinovaného studia. Možnost stáže na špičkovém pracovišti v Edinburghu, Bruselu nebo Ghentu.
The project (GAČR P501/10/1178) focuses on the study of wheat flowering time gene. The aim of the project is preparation of fine genetic map for map-based cloning of the gene influencing heading time in wheat. Student will be responsible for genotyping and phenotyping of mapping population, enlargement of the population, development of new markers and selection of candidate genes for functional validation. Stay at JIC (John Innes Centre, Great Britain) is pre-arranged with one of the best specialist in the field (prof. J.W. Snape).
The project (GAČR P501/12/G090) is focused on the study of evolution and function of complex plant genomes. The aim of the Ph.D. study is to understand interactions of homoeologous genomes in different cell types and their changes during plat development. Ph.D. Student will identify tissue-specific promoters and prepare constructs for GFP under their control. Promoter activity will be confirmed using fluorescent microscopy after transformation. Tissue-specific cell will be then sorted after protoplast isolation based on fluorescence of GFP. RNA-Seq will be used to follow the expression of individual transcripts. Stay at University of Arizona (Tucson, USA) is pre-arranged with one of the best specialist in the field (Dr. David W. Galbraith).
A recent study on nuclear genome structure of Festuca spp. revealed a presence of different types of satellite DNA sequences, including sequences with 1 – 2 kb long repetitive units. The aim of the Ph.D. study will be to further enhance the knowledge of the role and evolution of satellite DNA sequences in nuclear genomes of grass species and their interspecific hybrids. Ph.D. student will identify specific types of satellite DNA sequences in the genomes and their individual chromosomes respectively, using the Illumina sequencing. In parallel, genomic organization of the satellite repeats will be determined using fluorescence in situ hybridization (FISH) on metaphase chromosomes and interphase nuclei. A stay at the University of California (Riverside, USA) has been pre-arranged with Prof. Adam Lukaszewski.
The project (GAČR P501/11/0504) is focused on the study of gene and genome interactions in grass hybrids (Festuca × Lolium). The aim of the project is to understand the changes in genome composition and gene expression appearing in the F1 and successive generations of intergeneric hybrids. Ph.D. student will adopt 3D-FISH protocol and confocal microscopy for initial data set mining. The student will be responsible for the development of bioinformatic tools for reconstructing and modelling of parental chromatin domains assortment. Stay at Cornell University (NY, USA) is pre-arranged with one of the best specialist in the field (Dr. Wojtek Pawlowski).
The work will be focused on the isolation, identification and characterization of plant secondary metabolites. Particular focus will be paid to redox active compunds and products of their oxidative degradation. The PhD student will study plant secondary metabolites using various bioassays and cutting-edge technical equipment including tandem and Q-TOF mass spectrometers.
Cytokinin ribosides exert their high anticancer activity through interference with various cell functions (energy metabolism, macromolecule synthesis, kinase signalling, etc.). The study should further characterize their molecular mechanism of action and help to elucidate which structural features of these candidate drugs are responsible for inhibition of the individual cell processes.
Cytokinins were shown to protect cells against various forms of stress and delay their aging in vitro. The aim of the study is a further characterization of beneficial effects of cytokinins and identification of responsible pathways.
The application of new analytical approaches based on fast chromatographic separation and mass spectromery makes possible a new direction in plant hormone research. This project will aim at a better understanding of phytohormone metabolic networks using a hormone (metabolite) profiling as a new technology for fast sensitive quantitative and qualitative analyses in different plant extracts.
The project is focused on the investigation of genetic diversity of phytoplasmal populations and isolates (e.g. Candidatus Phytoplasma prunorum, stolbur phytoplasma) and their correlation with host range, spatial and temporal spreading and vector transmission. Partial genome analysis will be used for diversity and microevolution studies. Determination of epidemiological factors is expected.
The work will be focused on study of selected genes (etc. eIF4E) in plant/Potyvirus interaction and functional and genetic validation of their potential role. The expression patterns of some these genes will be also studied in susceptible and/or resistant genotypes. The focus will be aimed on the study of pea/PSbMV or PEMV pathosystems.
The work will be focused on the determination of phenylpropanoids, the evaluation of their antioxidative effects in vivo and their oxidative degradation in plants. The pal and ref3 mutants of Arabidopsis thaliana will be used to study the physiological effects of reduced phenylpropanoids. The PhD student will investigate the fundamental role of phenylpropanoid antioxidants using phenotypic analysis, various bioassays, and cutting-edge technical equipment including tandem and Q-TOF mass spectrometers.